lt / en
Visi renginiai

Algirdo Latėno poezijos vakaras „Svietiškos giesmės Lietuvai“

Aktorius ir režisierius Algirdas Latėnas visus, pasiilgusius nuoširdaus poetinio žodžio, kviečia į kūrybos vakarą „Svietiškos giesmės Lietuvai“.

Poezijos programoje susilieja dviejų lyrikų kūryba – šmaikščios, aukštaičių tarme skaitomos Strazdelio eilės ir vieno talentingiausių pokario rašytojų Pauliaus Širvio eilėraščiai. Lietuvių literatūros klasikinių palikimu tapusi šių liaudies dainių kūrybą šiandien yra tarsi atsvara kasdienybę užliejusiai paviršutiniškai rutinai.

Algirdas Latėnas gimė 1953 m. sausio 2 d. Dusetose (Zarasų r.). 1975 m. baigė aktorinio meistriškumo studijas tuometėje Lietuvos valstybinėje konservatorijoje (kurso vadovė – Dalia Tamulevičiūtė). Nuo 1975 m. – Lietuvos valstybinio jaunimo teatro aktorius, nuo 1997 iki 2016 m. – šio teatro vadovas. Nuo 1987-ųjų (su pertraukomis) dėsto Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. 2003 m. apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Karininko kryžiumi. Algirdas Latėnas yra sukūręs pagrindinius vaidmenis Dalios Tamulevičiūtės, Eimunto Nekrošiaus, Rimo Tumino, Jono Vaitkaus ir kitų režisierių spektakliuose. Režisavo daugiau kaip keturiasdešimt spektaklių Lietuvos ir užsienio teatruose. 

Antanas Strazdas (1760–1833), savo poetika atradęs subtilią ribą tarp sena ir nauja, tapo liaudies poeto pavyzdžiu. Keliaudamas per gyvenimą su liaudies daina, jis kartu brandino ir savąją dainą. Kaip vaizdingai rašė poeto kūrybą tyrinėjęs Juozas Girdzijauskas, „Strazdo eilėraštis – tarsi įskiepyta laukinė obelis. Kaip iš tokios obels išauga sukultūrintas vaismedis, taip iš liaudies dainos, įskiepytos nauja poetine idėja, sukuriamas originalus eilėraštis. Taigi Strazdas – talentingas sodininkas.“

Paulius Širvys (1920–1979) – bene talentingiausias pokario lietuvių rašytojas. Sunku būtų rasti abejingų jo kūrybai – melodingiems, ritmiškiems išgrynintos minties eilėraščiams, kurių dauguma virto dainomis. Kaip savo metu A. Strazdas, taip ir P. Širvys, atsigręždamas į poetinį praeities lobyną, permąstydamas, išjausdamas jį savo siela, grąžino jam savitumą ir gylį, pakerėjo naujoviškumu.

Algirdas Latėnas