lt / en
Visi renginiai

SSK koncertas „Nakties muzika“

„Nakties muzika“ – tai tarptautinio folkloro festivalio „Skamba skamba kankliai“ užsienio svečių koncertas. Savo unikalius pasirodymus rengs estų, sardų ir tuvių folkloro ansambliai.

Svečiai iš Estijos „Lüü-Türr” – archajinio vyriško dainavimo grupė, įkurta 2012 m. Arukiuloje, šiaurės Estijoje. Ansambliui artimiausios tradicinės archajinės estų regilaul dainos. „Lüü-Türr” atlieka šiaurės, vakarų ir pietų Estijos bei talalinių tipo dainas, o taip pat ir naujesnes, visoje Estijoje paplitusias liaudies dainas. „Lüü-Türr” vyrai daugelį kartų koncertavo Estijoje, bei pasirodė festivaliuose Latvijoje, Lietuvoje, Estijoje ir Švedijoje. Grupės dainų įrašų galite pasižiūrėti ČIA.           

Koncerte taip pat pasirodys svečiai iš Italijos „Tenore Santa Ruche Oniferi“, kurie susikūrė 2003 m., Oniferi miestelyje, Barbagijos regione, Sardinijoje. Vyrai puoselėja cantu a tenòre – ypatingą tradicinio polifoninio dainavimo stilių, būdingą Sardinijos salai. „Tenore Santa Ruche Oniferi” dainuoja keturi nariai, nes šiam žanrui būdinga būtent tiek balsų: trys vyrai atlieka pritariamąsias partijas, savo balsais imituodami skirtingus gyvulius, o ketvirtasis – švelniu ir melodingu balsu išdainuoja tekstus, pasakojančius įvairiausias istorijas. Cantu a tenòre daininkai nedainuoja iš jokių natų ar dainynų – jų atliekama tradicinė muzika esti iš kartos į kartą perduodamas melodijų ir harmonijų derinys. Instrumentai čia nenaudojami – visa muzika kuriama tik vokaliniu būdu. Ansamblio dainų įrašų galite pasižiūrėti ČIA.

Dar vieni svečiai iš užsienio – duetas iš folkloro ansamblio „Tyva“, susikūrusio 1988 m. Tuvos respublikoje. Jo tikslas – išsaugoti ir plėtoti Tuvos gerklinio dainavimo (khöömei) tradicijas. „Tyva“ – pirmoji grupė, kuri pradėjo rimtai tyrinėti tradicinį muzikinį folklorą Tuvos Respublikoje. Ansamblis greitai tapo lyderiaujančiu Tuvos tradicinės kultūros judėjime. Žiūrovams jie pristato ne tik khöömei stilių, liaudies dainas, pasakų žanrus ir subžanrus, bet ir įvairius tradicinius instrumentus, kuriuos sudaro tiek turkiškoji instrumentinio paveldo pusė, tiek instrumentai, kurie atspindi istorinius – kultūrinius ryšius tarp Tuvos, Mongolijos ir Kinijos. „Tyva“ įnešė neįkainojamą indėlį į gerklinio dainavimo atgimimą, išsaugojimą ir populiarinimą. Ansamblio kūrybinės veiklos dėka Kyzylo menų kolegijoje buvo atidaryta liaudies dainų ir instrumentų katedra. Per 30 savo gyvavimo metų ansamblyje pasikeitė trys muzikantų ir dainininkų kartos. Vilniuje viešintis „Tyvos“ ansamblio duetas – Aidys Norbu ir Čadamba Mergen-Cherel – yra jau ketvirtoji ansamblio karta. Gerkliniam dainavimui atlikėjai pritaria tradiciniais styginiais instrumentais igil, byzaanchy, doshpuluur bei dambreliu. A. Norbu ėmė mokytis gerklinio dainavimo būdamas 13-os metų. Šiandien jis atstovauja Tuvos Respubliką Rusijos Federacijos konkursuose. A. Norbu tapo laureatu 2008 m. Uralo kalnų etninės muzikos konkurse „Pavasario muzika“. Šis atlikėjas yra gastroliavęs Vokietijoje, Lenkijoje bei Čekijoje. Čadamba Mergen-Cherel 2002 m. Respublikinėje menų mokykloje pradėjo mokytis groti tradiciniais tuvių instrumentais. Po mokyklos baigimo įstojo į Kyzylo menų kolegiją. Dalyvavo respublikinio, federacinio masto konkursuose, taip pat ir kitų Azijos šalių organizuotose renginiuose. „Tyva“ vaizdo įrašą galite pamatyti ČIA.

Šis renginys yra tarptautinio folkloro festivalio  „Skamba skamba kankliai” dalis. Festivalio rengėjai Vilniaus Etninės Kultūros Centras ir Vilniaus miesto savivaldybė. Festivalį finansuoja Lietuvos kultūros taryba

Folkloro ansamblis „Tyva“

Tuva

Folkloro ansamblis „Tenore Santa Ruche Oniferi“

Italija

Folkloro ansamblis „Lüü-Türr”

Estija